Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Kino Mówi: Przemoc - Obłąkani

Kino Mówi: Przemoc - Obłąkani

Kino Mówi

Prowadzący: Błażej Hrapkowicz

Goście: Adam Dębowski , Michał Walkiewicz

Kino Mówi: Przemoc

Horror to gatunek, który najbardziej kojarzymy z przemocą. O filmie "Obłąkani" w reżyserii Brada Andresona rozmawiają Błażej Hrapkowicz oraz jego goście: Adam Dębowski (psycholog) i Michał Walkiewicz (krytyk filmowy i redaktor naczelny portalu filmweb.pl).

Duża cześć horrorów opowiada o przemocy. Niektóre z nich mają na celu jedynie wywołać szok, a inne chcą nam o przemocy coś opowiedzieć. Czy taki podział jest zasadny?

Horror jest uwikłany w relację z przemocą. Z jednej strony przemoc staje się jego tematem, a z drugiej sprawia, że czerpiemy przyjemność, widząc ją na ekranie. Im lepiej twórcy balansują pomiędzy tymi dwoma aspektami, tym bardziej udany jest film.

(...) Jeśli jest zbyt dużo przemocy, to zaczyna nas to przerażać i nie chcemy jej już oglądać. Bronimy się, żeby nie przekroczyć pewnej granicy. Mistrzostwo horroru czy thrillera polega na tym, by raczej wpłynąć na naszą wyobraźnię, nie pokazując za dużo. (...) Horrory przynoszą nam katharsis, dzięki któremu później lepiej funkcjonujemy w życiu. Uświadomienie sobie braku nadziei wpędza nas w smutek, a później prowadzi do procesu akceptacji.

Horror może także opowiadać o lękach społecznych. Pewnie dopiero z perspektywy czasu będziemy mogli stwierdzić, jakie mamy lęki obecnie. W jaki sposób ten temat podejmuje film "Obłąkani"?

Wiele horrorów – łącznie z filmem "Obłąkani" – rozmywa definicję szaleństwa. Pojawia się pytanie, czym właściwie jest szaleństwo – czy przypadkiem to pojęcie nie stało się batem na osoby, które myślą inaczej.

Akcja filmu dzieje się w szpitalu psychiatrycznym. Widzimy tam szeroką skalę szaleństwa – z jednej strony są tam osoby z neurologicznymi uszkodzeniami, niemożliwymi do wyleczenia, z drugiej mamy zdrowych bohaterów z zaburzeniami, które może mieć przeciętny człowiek (w tym również my sami). Są to osoby, które czują więcej i mają dostęp do świata metafizycznego – stanowią łącznik ze światem duchowym.

Fabuła filmu:

Adaptacja opowiadania Edgara Allana Poego. Gotycki thriller ze wspaniałą scenografią, kostiumami, przepięknymi zdjęciami, a przede wszystkim pełną zwrotów akcji fabułą i ciekawymi bohaterami. W obsadzie m.in. sir Ben Kingsley, Kate Beckinsale, Jim Sturgess i Michael Caine.

Czytaj opis filmu: Obłąkani

Zobacz stronę cyklu: Kino Mówi: Przemoc

OGLĄDAJ INNE PROGRAMY Z CYKLU KINO MÓWI